İşiniz için doğru dökümhane nasıl seçilir?
İşiniz için doğru dökümhane nasıl seçilir?

Üretilen tüm malların tahmini %90’ı metal döküm işlerine dayanmaktadır. İster ürünler için metal döküm bileşenleri isterse bu ürünlerin bileşenlerini üretmek için gereken makineler olsun, dökümhaneler endüstriyel dünyanın bel kemiğidir. Bununla birlikte, çoğu için, metal döküm işi, demiryolları, boru hatları ve otomobiller için sertleştirilmiş çelik ürünler üreten erimiş metal dolgulu fıçıların görüntülerini çağrıştırır. Ama bundan çok daha fazlası. Aynı zamanda, köşedeki bakkal ve şehrin kenarındaki mega alışveriş merkezi için çatal bıçak takımı, perde çubukları veya özel kapılardır. Dökümhane, temel tüketici, ticari ve endüstriyel malların yapıldığı bir sanayi tesisidir. Bu malların ne olduğu dökümhanenin kendisine bağlıdır.

ÖNEMLİ SORULARI SORUN

Tüm dökümhaneler aynı değildir. Çalışılacak bir dökümhaneye karar verirken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır – metali eritip bir kalıba dökmekten çok daha fazlası. Yeni başlayanlar için, bir dökümhaneyi diğerinden ayıran şey, hangi dökümhanenin işletmenizin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini belirleyecektir. Bu dökümhane hangi sektörlere hizmet ediyor? Üretim ve döküm ihtiyaçlarınız nelerdir? Proje ihtiyaçlarınızı ve uygulamalarınızı karşılayabilir mi? Özel çalışma veya uzmanlık sunuyor mu? Bu soruların cevapları, hangi dökümhane ile iş yapılacağına karar vermede büyük rol oynayacaktır.

DÖKÜMHANE SEÇENEKLERİNİZ HAKKINDA BİLGİ EDİNİN

Kararınızdaki en önemli faktörlerden biri dökümhanenin kendisidir. Dökümhanelerde demir, çelik veya alüminyumdan daha fazla metal dökülür. Dökümhaneler her türlü metal ve metal alaşımını döker. Bir dökümhaneyi diğerinden farklı kılan, dökümhanenin döküldüğü metaldir. Onları ayıran şey bu.

Bazı dökümhaneler yalnızca demirli metallerle, yani demir veya çelikle çalışır, diğer dökümhaneler ise yalnızca demir dışı metallerle veya alüminyum , bronz , çinko vb. alaşımlarla çalışır. Hangi dökümhanenin uygulamanıza uygun olduğunu düşünürken, bilmeniz gerekir. bu dökümhane, uygulamanızın metal veya metalleriyle çalışır.

GEREKLİ DÖKÜM TÜRÜNÜ DÜŞÜNÜN

İhtiyaç duyulan döküm tipi de çalışılacak dökümhanenin seçiminde belirleyici bir faktör olacaktır. Dökümler en yaygın olarak kum, kalıplar veya seramik kalıplarla yapılır.

KUM DÖKÜM

Kum döküm , esnekliği, yüksek ısı direnci ve diğer yöntemlere göre daha düşük maliyetleri nedeniyle belki de en yaygın kullanılan döküm yöntemidir. Ayrıca, tüm metaller herhangi bir boyut, ağırlık veya özellikte kumla dökülebilir. Kum dökümü ayrıca karmaşık geometrilere sahip dökümlerin oluşturulmasına da olanak tanır.

DÖKÜM

Döküm için kullanılan çelik kalıpları ifade eden kalıplar, yüksek basınçlı bir enjeksiyon işlemidir. Döküm, kalıpları üretmek için yeterli teslim süresi ve yüksek ön maliyet gerektirir, ancak yüksek üretim çalışmaları için idealdir.

FIRINLAR ÜRETİM MİKTARINI ETKİLER

Dökümün ötesinde, dökümhanede hangi fırınların çalıştığını bilmeniz gerekecek . Çelik için elektrik ark ocakları kullanılmaktadır. İndüksiyon fırınları bakır, çinko veya alüminyum gibi metaller ve bronz gibi metal alaşımları ile tercih edilmektedir. Dökümhanenizin fırın büyüklüğü de üretim miktarlarınız ile ilgili olarak önemlidir. Fırınlar, küçük masa üstü ekipmandan birkaç ton boyuta kadar çalışabilir.

ÖZEL PROJE İHTİYAÇLARINI DÜŞÜNÜN

Proje ihtiyaçlarınız ve uygulamalarınız, katma değerli hizmetler gibi bir dökümhane seçerken göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörlerdir. Bir dökümhanenin hizmet verdiği sektörler, proje ihtiyaçlarınız ve ürün uygulamaları ile doğrudan ilişkilidir. Bir dökümhanenin hizmet verdiği daha geniş sektör yelpazesi ve sağladığı hizmetler, proje ihtiyaçlarınızı karşılama ve uygulama gereksinimlerinizi uygun maliyetli ve zamanında karşılama kapasitesi açısından çok şey anlatır. Aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere dökümhanelerin hizmet verebileceği çeşitli endüstriler vardır:

  • havacılık
  • Otomotiv
  • biyoteknoloji
  • Elektronik
  • Yangın söndürme
  • görüntüleme
  • Tıbbi
  • Ambalajlama
  • Askeri

Kararınızı verirken, daha kaliteli metal döküm işinin, hepsine hizmet veren bir tesiste bulunma olasılığının daha yüksek olacağını düşünün. Tasarım ve üretim gereksinimlerinizi veya ısıl işlem, işleme, montaj, toz kaplama, anotlama ve benzerleri gibi diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek katma değerli hizmetler sunan bir hizmet oldukça arzu edilir.

25.05.2024
Diğer Haberler
Dökümhane nedir?
Dökümhane nedir?
Dökümhaneler, mevcut yaşam standartlarımızdan ve endüstriyel gelişmemizden sorumludur, ancak çoğumuz onlar hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Peki dökümhane nedir? Dökümhane Tanımı Basitleştirilmiş bir ifadeyle, bir dökümhane, dökümlerin metalin eritilmesi, sıvı metalin bir kalıba dökülmesi ve ardından katılaşmasına izin verilmesiyle üretildiği bir fabrikadır. Daha önce hiç dökümhaneye gitmemiş olsanız, hatta neye benzediğini bilmeseniz bile, ürettikleri metal […]
10.03.2022
Kum Kalıplamada Kullanılan Kum Çeşitleri
Kum Kalıplamada Kullanılan Kum Çeşitleri
Kum döküm veya kum kalıba döküm, demir dışı alaşım dökümleri üretmenin popüler bir yöntemidir. 6.000 yıldan fazla bir süre önce icat edilen bu süreç, yıllar içinde bir dizi değişiklik ve modernizasyona uğradı, ancak temel ilkeler aynı kaldı. Küçük kendin-yap operasyonlarından büyük ticari dökümhanelere kadar, teknik birçok kez tekrarlandı! Bu işlemin varyasyonları arasındaki temel farklardan biri, […]
09.03.2022
Adım Adım Kum Döküm Süreci
Adım Adım Kum Döküm Süreci
Metal döküm, erimiş metalin bir kalıba döküldüğü ve bir nesnede katılaşmasına izin verildiği işlemdir. Katılaşan nesneye döküm denir. Kum döküm, erimiş metalin bir kum kalıba dökülmesi ve kalıpta katılaşmasına izin verilmesi olarak tanımlanır. Kum döküm, imalatta en yaygın kullanılan metal döküm işlemidir ve hemen hemen tüm döküm metalleri kum dökümü olabilir. Kum döküm işlemleriyle üretilen […]
07.03.2022