Adım Adım Kum Döküm Süreci
Adım Adım Kum Döküm Süreci

Metal döküm, erimiş metalin bir kalıba döküldüğü ve bir nesnede katılaşmasına izin verildiği işlemdir. Katılaşan nesneye döküm denir. Kum döküm, erimiş metalin bir kum kalıba dökülmesi ve kalıpta katılaşmasına izin verilmesi olarak tanımlanır. Kum döküm, imalatta en yaygın kullanılan metal döküm işlemidir ve hemen hemen tüm döküm metalleri kum dökümü olabilir. Kum döküm işlemleriyle üretilen modern parçalara birkaç örnek dişliler, paketleme endüstrisinde kullanılan kalıplar, silindir kapakları, pompa gövdeleri ve valflerdir. Kum döküm işlemi altı temel adım içerir

Kusursuz bir döküm üretmek için uygun ekipman ve deneyim gerekmekle birlikte , kum döküm işleminin kendisi aslında oldukça basittir:

1. BİR KALIP OLUŞTURUN

İlk adım, döküm için kalıbı oluşturmaktır. Kalıbın her bir yarısına kum doldurularak bir kum kalıbı oluşturulur ( kum dökümünde kullanılan kum türleri hakkında daha fazla bilgi edinin ). Kum, dökümün dış şeklinin bir kopyası olan desenin etrafına sarılır. Kalıp çıkarıldığında, dökümü oluşturacak boşluk kalır. Kalıbın üst ve alt yarısı sırasıyla “başa çıkma” ve “sürükleme” olarak bilinir.

2. KALIBI HAZIRLAYIN VE KELEPÇELEYİN

Kalıp yapıldıktan sonra, dökülecek erimiş metal için hazırlanmalıdır. Kalıp boşluğunun yüzeyi, dökümün çıkarılmasına yardımcı olmak için önce yağlanır (yağlayıcı türü, kullanılan kum ve metalin türüne bağlı olacaktır), ardından kalıp yarımları kapatılır ve birbirine sıkıca kenetlenir. Herhangi bir malzeme kaybını önlemek için kalıp yarımlarının güvenli bir şekilde kapalı kalması önemlidir. Bu fotoğrafta, iki yarıyı birbirine sabitlemek için “ceket” kullanılmıştır.

3. ERİMİŞ METALİ KALIBA DÖKÜN

Erimiş metal, bir geçit sistemi veya döküm boşluğundan kalıbın dışına giden boşluk yoluyla kalıba dökülür. İki yarıyı birbirine sabitlemek için bu kalıpların üzerinde ağırlıklar ve “ceketler” görebilirsiniz. Bu kalıba erimiş alüminyum dökülüyor.

4. METALİN SOĞUMASINA İZİN VERİN

Kalıba dökülen erimiş metal, boşluğa girdiğinde soğumaya ve katılaşmaya başlayacaktır. Tüm boşluk doldurulduğunda ve metal katılaştırma işlemi tamamlandığında , dökümün son şekli oluşur. Uygun soğuma süresi geçene kadar kalıp açılamaz.

5. SERTLEŞTİRİLMİŞ DÖKÜMÜ KALIPTAN ÇIKARIN

Katılaşma süresi geçtikten sonra kum kalıp kolayca kırılabilir ve döküm çıkarılabilir. Bu adım, tipik olarak, kumu sallayan ve şişeden dökülen bir titreşimli makine tarafından gerçekleştirilir. Kum yeniden kullanım için yenilenir. Çıkarıldıktan sonra, döküm muhtemelen yüzeye yapışmış bir miktar kum ve oksit tabakasına sahip olacaktır. Kumlama bazen kalan kumu çıkarmak için kullanılır.

6. SON DÖKÜMDEN FAZLA METALİ KESİN

Soğutma sırasında kalıptaki kanallardan gelen malzeme katılaşır ve döküme yapışır. Bu fazla malzeme ya elle ya da bir düzeltme presi kullanılarak dökümden kesilmelidir. Fazla malzemeyi kesmek için gereken süre, dökümün boyutuna bağlıdır. Daha büyük bir döküm, daha uzun bir düzeltme süresi gerektirecektir. Kırpma işleminden kaynaklanan hurda malzeme ya atılır ya da kum döküm işleminde yeniden kullanılır.

7. CİLA VE SON ÜRÜNÜ BİTİR

Nihai ürünün kullanım amacına bağlı olarak, son uygulama için işlevsel bir yüzey sağlamak üzere döküm cilalanabilir veya bitirilebilir. Döküm yüzeyinde kalan pürüzlülüğü gidermek için çeşitli derecelerde yüzey bitirme işlemleri uygulanabilir. Patriot, yukarıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi ısıl işlem görmüş ve işlenmiş ham dökümleri veya kullanıma hazır dökümleri sağlayabilir. Toz kaplama ve apre gibi ikincil işlemler de eklenebilir.

26.05.2024
Diğer Haberler
Dökümhane nedir?
Dökümhane nedir?
Dökümhaneler, mevcut yaşam standartlarımızdan ve endüstriyel gelişmemizden sorumludur, ancak çoğumuz onlar hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Peki dökümhane nedir? Dökümhane Tanımı Basitleştirilmiş bir ifadeyle, bir dökümhane, dökümlerin metalin eritilmesi, sıvı metalin bir kalıba dökülmesi ve ardından katılaşmasına izin verilmesiyle üretildiği bir fabrikadır. Daha önce hiç dökümhaneye gitmemiş olsanız, hatta neye benzediğini bilmeseniz bile, ürettikleri metal […]
10.03.2022
Kum Kalıplamada Kullanılan Kum Çeşitleri
Kum Kalıplamada Kullanılan Kum Çeşitleri
Kum döküm veya kum kalıba döküm, demir dışı alaşım dökümleri üretmenin popüler bir yöntemidir. 6.000 yıldan fazla bir süre önce icat edilen bu süreç, yıllar içinde bir dizi değişiklik ve modernizasyona uğradı, ancak temel ilkeler aynı kaldı. Küçük kendin-yap operasyonlarından büyük ticari dökümhanelere kadar, teknik birçok kez tekrarlandı! Bu işlemin varyasyonları arasındaki temel farklardan biri, […]
09.03.2022
İşiniz için doğru dökümhane nasıl seçilir?
İşiniz için doğru dökümhane nasıl seçilir?
Üretilen tüm malların tahmini %90’ı metal döküm işlerine dayanmaktadır. İster ürünler için metal döküm bileşenleri isterse bu ürünlerin bileşenlerini üretmek için gereken makineler olsun, dökümhaneler endüstriyel dünyanın bel kemiğidir. Bununla birlikte, çoğu için, metal döküm işi, demiryolları, boru hatları ve otomobiller için sertleştirilmiş çelik ürünler üreten erimiş metal dolgulu fıçıların görüntülerini çağrıştırır. Ama bundan çok […]
08.03.2022